Klíčíme

Klíčky rostlin jsou pro křečky ve volné přírodě zcela jistě velká lahůdka a v určité části roku i velká část jídelníčku. My ale můžeme našim miláčkům dopřát klíčky po celý rok. Zvláště v zimním období, kdy je venku sychravo a nic zeleného neroste, je to vítané zpestření jejich jídelníčku :) (a vlastně i našeho). Pro to jsem se rozhodla, sepsat postup klíčení a zdokumentovat fotografiemi celý proces, aby i vy jste mohli těm svým miláčkům zpestřit jídelníček a zároveň udělat něco pro jejich zdraví :). 

Proč klíčit? - klíčky obsahují opravdu vysoký obsah vitamínů, minerálů, antioxidantů a protejnů, obsahují také velké procento rostlinných bílkovin. Pro křečka mají klíčky velký přínos. Nejenom, že jsou chutné, ale zároveň jsou i velice prospěšné pro jeho zdvaví. 

Nelekejte se, až si návod přečtete, není to nic složitého ;), doporučuji vyzkoušet si klíčit nejdříve jeden druh a potom pokračovat s jinými, klíčit zaráz více druhů a nebo větší množství. Také se nebojte klíčky ochutnat. Např. v asijské kuchyni se hojně využívají klíčky do různých pokrmů - nejznámější jsou asi mungo fazole. Moje oblíbené je vojtěška, chutná jako mladý hrášek :).

Začínáme klíčit

1) Vyberte si co budete chtít klíčit. Obecně semeno nesmí být zbaveno slupky. Jediné co vám vyklíčí zbavené slupky je loupaná slunečnice. 

Semena můžete vybrat ta, co máte doma (černá čočka, vyloupat klásek s prosem, zrní pro slepice). Semena nesmí být chemicky ošetřena proti plísním a škůdcům. Proto nekupujte semena v zahrádkářských potřebách.  Můžete nakoupit např. ve zdravé výživě (černá čočka, vojtěška, slunečnicová semínka) nebo třeba koupit semena určená ke klíčení,  která také občas najdete ve zdravé výživě, ale nespoléhejte na to. Tyto semena jdou koupit např. od značky Wolfberry. 

2) Přichystejte si misku ve které budete klíčit, sáček (u některých semen není potřeba, ale to se dočtete dále) vodu a na malinká semena jako je vojtěška nebo brokolice i sítko protože tyto semínka jsou opravdu malinká (např. u prosa to není nutné).

Obecně i semena která vypadají pidi, hodně nabudou, takže je lepší dát semen méně, rozhodně při prvním klíčení, než zjistíte jak moc dané semeno nabude.

* já se pro tento článek rozhodla klíčit semena brokolice, vojtěšky a černé čočky. Klíčím v misce od mascarpone, ricotty a od jogurt 

3) Semena dejte do misky, zalijte vodou (vody dejte dostatečné množství tak aby byla semena dostatečně ponořená, radši více než méně) a dejte stranou. Semena takto nechávám máčet přes noc. Aktivují se.

Dole jsou semena po 12h - přes noc. Viditelně zvětšily svůj objem. Jak můžete vidět, čočku jsem málo zalila vodou, všechnu do sebe nasála a některá semena jsou nahoře suchá, nevadí. 

4) Semena slijte (vodou můžete třeba zalít kytky, obsahuje také živiny z aktivovaných semen) a propláchněte. Malá semena na sítku, nachystejte si sáček, do misky nalijte trochu vody a tak jako na fotografii celý obsah vložte do sáčku. Sáček neuzavírejte úplně, jen ho jemně zatočte tak aby v  něm lehce proudil vzduch, ale aby semena nevysychala. Tímto uděláte takové mini pařeniště.

Větší semena jako je čočka, mungo, obilí, slunečnice a jiné takto zakrývat ani dávat na sítko nemusíte, ale můžete. Tím, že jsou velká lépe udrží vlhkost, malá semena by uschla a bylo by po klíčení. 

5) Zabalená semena dejte odpočívat na nějaké místo, kde o nich budete vědět a nezapomenete na ně. Musí se alespoň 2-3 denně propláchnout, aby nezačaly plesnivět.

Takto vypadají semena při 1. proplachování (pár hodin po tom co jsem je slila) můžete si všimnou, že už začínají klíčit.

Takto vypadají semena při druhém proplachování, už jimi klidně můžete začít krmit, nebo ochutnávat, ale doporučuji ještě počkat co předvedou :)

* na první fotce si můžete všimnout že semena jsou pokryta něčím "chlupatým" na to pozor. Toto není plíseň, ale rozrůstající se kořínky brokolice ;) 

Pokud by jste ale objevili plíseň dále už jimi nekrmte a obsah vyhoďte!

Takto vypadají semena večer, v noci k nim člověk samozdřejmě vstávat nemusí, o to více je ale potřeba je ráno propláchnout!!!

 Takto vypadají semena ráno :) (večer namočit, druhý den proplachovat a třetí máme takovéto krásné klíčky)

 Semena nemusejí být při klíčení na světle, jde o to, že aby byl klíček zelený (díky chlorofilu) světlo už potřebuje. Pokud budete klíčit ve tmě klíčky se budou táhnout, budou světlé, ale křehké a chuťově velice jemné. Pokud ale chcete, aby se klíčky za zelenaly, dejte je na světlo. 

Spodní fotka - brokolice

- klíčky necháme v sáčku, mírně větrajícím

- dáme je na okno

- 3. obrázek jsou klíčky po cca 4h na sluníčku

na levé straně - brokolice, která se zelená díky tomu, že byla dána na světlo

uprostřed - vojtěška, dlouhé, jemné a světlé klíčky

na pravé straně - černá čočka, sice vypadá, že se zelená, ale není to sluníčkem, byla nechána klíčit ve tmě

na levé straně vojtěška, kterou už jsem nechala na světle - na pravé čočka, také nechaná na světle

Pokud jde o krmení, některá semena jako například brokolice jakoby zarůstají do sítka, není to problém, myšák si rotlinku sám rád vytáhne a ještě se u toho zabaví. Kořeny jsou pro ně také lahůdka. Pokud by jste se tomu chtěli vyhnout, nemusíte mini semínka jako brokolice klíčit na sítku, ovšem potom je potřeba proplachovat až 4x -5x denně, semena na sítku jsou totiž více provzdušněná. Pokud by jste je nechali volně jako např. čočku nebo později vojtěšku mohla by plesnivět. 

Pokud jde o množství, nic se nemá přehánět, ale protože jsou naklíčená semena přírodní zdroj cenných látek určitě se s nimi nemusíte omezovat. Klidně jednou týdně nebo za 14 dní dejte klíčit a jak rostlinky porostou, zkrmujte, každý den bude obsah důležitých látek jiný. Nejvíce jich je v rostlince v začátku klíčení cca 2-3 den.

Dobrou chuť ;)


© 2018 chs ze Ždánického lesa | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky